TJ Slavia Kroměříž E - ŠK Rapos Sulimov B 3,5 : 4,5

V prvním kole regionálního přeboru Kroměříž zavítalo naše družstvo na Slavii, dle soupisky nejsilnější tým naší soutěže. K utkání jsme nastoupili v sestavě Andrij Leonovec, Maxmilián Lukesz, Adam Tučapec, Štěpán Březovják, Emil Pospíšil, Adam Lednický, Jiří Hýža a Ondřej Jakš, tedy s šesti mladými nadějnými šachisty. Také soupeř postavil na posledních třech šachovnicích mladé začínající hráče. Jako první svou partii vyhrál Ondra Jakšl, když soupeře od začátku přehrával, postupně získal převahu pěšce, pak figury a zápas vyhrál. Jako druhý dohrál svou partii Adam Lednický, který nejprve ztratil figuru, dokázal se do partie vrátit, figuru získal po chybě soupeře zpět a koncovku již vyhrál. Jako třetí dohrál svou partii Andrij Leonovec, který taktéž vyhrál. Jeho vítěznou kombinaci jsem bohužel neviděl. Jako čtvrtý dohrál Jirka Hýža, který postupně získal pěšce, pak figuru a soupeře v koncovce již k ničemu nepustil. Když potom soupeř Emila Pospíšila nabídl remízu, okamžitě jsme ji vzali a vítězství bylo naše! Ve zbylých třech partiích naši hráči prohráli. Nejprve jsem já udělal ve vyrovnané koncovce chybu, špatně jsem pokryl šach, přišel o dva pěšce a dámská koncovka již byla beznadějná. Bojovný výkon podali i Max Lukesz a Adam Tučapec. Oba podali velmi dobrý výkon, ale jejich zkušení hráči je přehráli. Velmi dobře zahrál Adam Tučapec, pro kterého to byl první zápas v soutěži dospělých, který hrál až do koncovky velmi vyrovnanou partii s velezkušeným hráčem soupeře, Karlem Štenclem, který má ELO o více jak 700 bodů lepší než náš hráč!

RP KM -1.kolo

Štěpán Březovják

1. kolo ZKS se nepovedlo...

Dnes jsme zahájili Zlínskou krajskou soutěž - západ proti soupeři z Mařatic. Mařatický tým také postoupil z RP, a proto se dal čekat rovnocenný zápas. Bohužel se nám nepodařilo vyhrát partie na čtvrté, páté a šesté šachovnici, kde jsme byli papírově silnější a to byl asi hlavní důvod naší porážky. Na 1. desce hrál Toník s papírově silnějším soupeřem. Jeho partie ve střední hře vypadala velice nadějně, když jeho soupeř byl sevřený v kleštích. Bohužel se mu ale podařilo útok odrazit, získal kvalitu, ale partie přesto skončila remízou - myslím, že to byla moc pěkná hra! Na 2. šachovnici hrál Andrij se zkušeným soupeřem, ztratil 2 pěšce a prohrál. Max svého soupeře na trojce přehrál krásným útokem, ze kterého vyšel z kvalitou navíc. Pak bohužel po chybičce musel kvalitu vrátit, ale věžovka s roztrhanými pěšci už byla pro něj asi prohraná. Jak jsem již psal na 4.,5, a 6. desce jsme se nedokázali prosadit a partie skončily remízami. Na 7. šachovnici hrál Roman velice bojovně a soupeř, i když měl o dva pěšce víc, musel opakováním tahů zamířit do plichty. Emil na poslední šachovnici také jen remizoval, takže konečný výsledek 3:5 pro hosty byl asi spravedlivý. Nicméně nevěšme hlavu! Bylo to teprve 1. kolo a ještě budeme mít deset dalších pokusů :-).

kapitán Libor

Pavlína Škrabolová na Mistrovství republiky v rapid šachu v Harrachově 2024

14. - 15. září 2024 se hrálo v Harrachově Mistrovství republiky mládeže v rapid šachu. Tohoto mistrovství se zúčastnila i hráčka našeho šachového oddílu Pavlína Škrabolová, která se na toto mistrovství kvalifikovala z pozice vítězky krajského přeboru turnajů Grand Prix Zlínského kraje. Pavlínka hrála v kategorii D 14, ve které startovalo celkem 24 děvčat. Naše šachistka byla nasazena v turnaji jako 20. hráčka, ale svým výkonem mile překvapila, když na turnaji uhrála 4 body z devíti partií a umístila se na 15. místě. Zajímavé je, že 3 vítězné partie hrála černými kameny. Po 7. kole byla Pavlínka se čtyřmi body v první polovině na výsledkové listině a v posledních dvou kolech hrála partii s velmi silnými šachistkami a obě partie prohrála. Celkový výsledek je ovšem velmi dobrý, což dokazuje také její turnajový výkon 1493 bodů. Pavlínka navázala na velmi dobrý výkon z posledního turnaje v Ludslavicích, kde se jí také mimořádně dařilo. Na mistrovství byly s Pavlínkou její rodiče a sestra a ti také měli všichni radost z jejího úspěchu. Škoda jen, že na turnaji nemohla být Šárka Kyjovská z důvodu záplav, které postihly celou naši republiku. Šárinka vyhrála sérii turnajů Grand Prix Zlínského kraje a také se kvalifikovala na Mistrovství republiky v rapid šachu v kategorii D 10.

Podrobnější informace k tomuto turnaji jsou na odkaze:

Jan Štefek

4. ročník rapid turnaje Open Air Ludslavice

7. září 2024 se hrál v Ludslavicích 4. ročník turnaje Open Air Ludslavice, kterého se zúčastnilo 90 hráčů z celého kraje. Turnaje se zúčastnil mimo jiné mezinárodní šachový velmistr Vlastimil Babula a dále také několik federálních šachových mistrů.

Náš šachový oddíl reprezentovalo na turnaji 16 našich mladých šachistů, z toho 13 chlapců a 3 děvčata. Vítězem šachového turnaje se stal mezinárodní šachový velmistr Vlastimil Babula, 2. místo obsadil federální mistr Vlastimil Babula junior a na 3. místě skončil federální mistr Bayajavkhlan Delgerdalai.

Naši mladí šachisté hráli skvěle, nejlepšího umístění dosáhl Toník Valenta, který se ziskem 5 bodů umístil na skvělém 33. místě. Fantastický výkon předvedla na turnaji Pavlínka Škrabolová, která získala na turnaji 5 bodů a umístila se na celkovém 39. místě když zaznamenala na turnaji 4 vítězství, 2 remízy a 3 porážky. Mimochodem, v posledních pěti partiích neokusila hořkost porážky a porážela velmi silné šachisty. Výkon Pavlínky je skvělým příslibem před Mistrovstvím republiky v rapid šachu, které se hraje 14. - 15. září v Harrachově a kde naše hráčka bude startovat v kategorii D 14. Na tomto mistrovství bude náš oddíl reprezentovat také Šárinka Kyjovská a to v kategorii D 10. Obě děvčata budou také na soupisce 1. ligy mládeže. Skvělé 4 body na turnaji ještě uhráli Adam Tučapec, Šimon Drábek a Adam Uherka.

Za účast na turnaji chválím ovšem všechny naše šachisty, bez ohledu na to, kolik bodů uhráli. Děkuji všem rodičům za pomoc s dopravou na turnaj, především pak panu Škrabolovi, paní Kyjovské a paní Zelinkové, tito rodiče vezli na turnaj mimo své děti také další šachisty.

Jan Štefek

1. Zlínský turnaj pro mládež Zlín – Malenovice 2. června 2024

2. června se hrál ve Zlíně - Malenovicích šachový turnaj s názvem Zlínský pro mládež 2024 - 1. turnaj. Vyzval jsem před turnajem naše mladé šachisty, aby se turnaje zúčastnili, hlavně ti šachisté, kteří budou hrát 1. ligu mládeže. Hrací tempo turnaje bylo 50 minut na partii s přídavkem 10 vteřin na každý tah. Výsledky turnaje se tedy započítávají na národní elo. V propozicích, bylo tentokrát překvapivě uvedeno, že nejlepší hráči v turnaji nebudou odměněni věcnými cenami, ale dostanou odměny finanční, vítěz turnaje měl brát 1000 Kč. Vzhledem k tomu, že se turnaje zúčastnilo méně šachistů, než organizátor očekával, byly bohužel finanční odměny kráceny na polovinu.

Turnaje se zúčastnilo 21 šachistů z našeho kraje a z našeho oddílu pak 4 šachisté, konkrétně Andrij Leonovec, Adam Lednický, Adam Tučapec a Petr Novotný. Našim chlapcům se mimořádně dařilo, Andrij Leonovec v turnaji zvítězil, když uhrál 8 bodů z devíti partií, v turnaji neokusil hořkost porážky, pouze 2 x remizoval. Velmi pěkně hrál i Adam Lednický, který ziskem 5,5 bodu obsadil velmi pěkné 4. místo, skvěle nás reprezentoval Adam Tučapec, který uhrál 4,5 bodu a překvapivě dobře hrál i Petr Novotný, který uhrál také 4,5 bodu. Finanční odměnu 500 Kč si z turnaje odnesl náš hráč a vítěz turnaje Andrij Leonovec, 200 Kč byla odměna pro našeho dalšího hráče Adama Lednického.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem našim chlapcům za velmi dobrou reprezentaci oddílu, udělali nám všem velkou radost. Děkuji také všem rodičům, kteří se podíleli na dopravě šachistů na tento třídenní šachový turnaj. Velká škoda, že na turnaji nehráli další naši šachisté a šachistky, například Toník Valenta, Maxmilián Lukesz, Jirka Hýža, Marek Navrátil, Marin Kováč, Tomáš Cícha, Kája Kováčová, Martin Vrána, Pavel Dubina a třeba také Pavlína Škrabolová. Jmenovaní šachisté se můžou zúčastnit podobného turnaje, který se bude hrát opět ve Zlíně - Malenovicích v září, věřím tomu, že účast našich hráčů bude vyšší.